ورزش های موثر بر عملکرد جنسی برای دوران پس از زایمان

ورزش های موثر بر عملکرد جنسی برای دوران پس از زایمان

فرآیند زندگی جنسی زنان در طول زمان، به دلایل مختلفی می تواند دستخوش تغییر شود. یکی از اتفاقات مهم که بر رفتارها و تعاملات جنسی زنان تاثیر می گذارد، بارداری و زایمان است. به ویژه زایمان اول در اغلب موارد با تغییرات جسمی و عاطفی همراه است که به صورت مستقیم باعث ایجاد تغییرات مهم در کیفیت زندگی زنان می شود.

از آن جایی که زایمان بر روی اندام های تناسلی زنان تاثیر زیادی می گذارد، تغییرات حاصله پس از زایمان، روابط جنسی زنان را با مشکلاتی همراه می کند. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که انجام برخی از تمرینات ورزشی در بهبود کارایی جنسی بسیار موثر هستند. با توجه به اهمیت این موضوع در این مقاله خانم دکتر مانیا کاوه متخصص زنان و زایمان در تهران در مورد ورزش های موثر بر عملکرد جنسی برای دوران پس از زایمان صحبت می کند. اگر شما نیز به تازگی زایمان کرده اید و یا باردار هستید حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

مشکلات رایج زنان پس از زایمان

بیشتر زنان بعد از زایمان دچار برخی مشکلات می شوند که گاهی اوقات ممکن است تا مدت های طولانی بعد از زایمان نیز ادامه دار باشند. این مشکلات می توانند روابط زناشویی را به طور جدی با مشکل مواجه سازند. برخی از مشکلات رایج زنان پس از زایمان عبارتند از:

  • مقاربت دردناک
  • عدم تمایل جنسی
  • خشکی مهبل
  • عدم ارگاسم
ورزش های موثر بر عملکرد جنسی برای دوران پس از زایمان
ورزش های موثر بر عملکرد جنسی برای دوران پس از زایمان

مهم ترین دلایل کاهش عملکرد جنسی زنان پس از زایمان

دلایل مختلفی برای کاهش میل جنسی زنان بعد از زایمان گزارش شده است. اما یکی از فاکتورهای موثر در بروز اختلالات جنسی کاهش قدرت عضلات کف لگن بعد از زایمان است. یکی از مهم ترین تغییرات جسمی که در دوران بعد از زایمان رخ می دهد کاهش قدرت عضلات کف لگن است که عوارض مختلفی مانند درد لگن، بی اختیاری ادراری، احساس فشار، سیستوسل، رکتوسل و نارضایتی از روابط جنسی را به همراه دارد.

 

درمان شلی عضلات کف لگن پس از زایمان

درمان های مختلفی برای تقویت عضلات کف لگن زنان بعد از زایمان وجود دارد. یکی از روش های درمانی کم خطر، کم هزینه و بدون درد انجام تمرینات ورزشی کگل است. مهم ترین مزیت انجام تمرینات کگل استحکام و تقویت عضلات اطراف اعضا تناسلی است. از طرف دیگر انجام این تمرینات در منزل و در هر ساعتی از شبانه روز امکان پذیر است. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که تمرینات کگل تاثیرات مثبتی در عملکرد جنسی زنان دارد. از این رو انجام این ورزش به تمام زنان بعد از زایمان توصیه می شود.

 

نحوه اجرای تمرینات کگل

ورزش های موثر بر عملکرد جنسی برای دوران پس از زایمان
ورزش های موثر بر عملکرد جنسی برای دوران پس از زایمان

 

البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که برای گرفتن نتایج مطلوب، تمرینات کگل باید به صورت صحیح انجام شوند. برخی از زنان عضلات کف لگن خود را نمی توانند شناسایی کنند. عضلات کف لگن، همان عضلاتی هستند که در زمان نگه داشتن ادرار و یا مدفوع از آن ها استفاده می شود. زنانی که موفق به پیدا کردن عضلات کف لگن خود نمی شوند می توانند انگشت تمیز خود را در واژن وارد کنند و عضلات واژن اطراف انگشت را سفت کنند. این عضلات همان عضلات کف لگن هستند. بعد از پیدا کردن عضلات کف لگن:

  • عضله را به مدت پنج ثانیه سفت کرده و نگه دارید. (در صورتی که تمرینات را به تازگی شروع کرده اید و سفت نگه داشتن عضلات به مدت پنج ثانیه برای شما دشوار است با 2 ثانیه شروع کنید و به مرور زمان را طولانی تر کنید)
  • سپس به مدت پنج ثانیه به آن استراحت بدهید و شل کنید.
  • این تمرین را 10 تا 15 بار در هر شش یا هشت ساعت در روز انجام دهید.

 

نکات مهم برای انجام تمرینات کگل بعد از زایمان

یک نکته بسیار مهم در انجام صحیح تمرینات کگل این است که قبل از شروع تمرین مثانه خالی شود. همچنین نباید به عضلات باسن بیش از اندازه فشار وارد شود زیرا باعث تشدید بیماری می شود. تمرین کگل باید با آرامش انجام شود و در طی تمرین از حبس کردن نفس اجتناب کرد.
برای انجام تمرینات کگل لزومی ندارد که فرد در حالت خوابیده قرار گرفته باشد. این تمرینات را می توان در حالت ایستاده، انجام کارهای منزل، تماشای تلوزیون و ... نیز انجام داد. نتایج تمرینات کگل در اغلب موارد پس از 3 الی 6 هفته قابل مشاهده است.

Dr. Mania Kaveh
© Copyright 2019. All rights reserved.
iMads Co.