هیسترکتومی لاپاراسکوپی

هیسترکتومی لاپاراسکوپی

به عمل برداشتن رحم هیسترکتومی گفته می شود.

هیسترکتومی به روش های مختلفی انجام می شود.

برداشتن رحم با استفاده از لاپاراسکوپی یکی از روش های کم تهاجم است که توسط متخصص زنان و زایمان انجام می شود.

در این مقاله خانم دکتر مانیا کاوه متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ لاپاراسکوپی پیشرفته و هیستروسکوپی به تمام سوالات رایج در ارتباط با هیسترکتومی لاپاراسکوپی پاسخ می دهند.

 

هیسترکتومی

هیسترکتومی یکی از جراحی های نسبتا رایج است. انديكاسيون های هيستركتومی متعدد هستند که برخی از آن ها عبارتند از:

 • آدنوميوز
 • اندومتريوز
 • لیوميوم
 • پرولاپس رحم
 • درد لگنی
 • ديسمنوره مقاوم به درمان

البته ممکن است پس از خونريزی های شديد واژينال به دنبال زايمان، پزشک با توجه به شرایط بیمار هیسترکتومی اورژانسی انجام دهد.

بدخيمی های سرويكس، رحم و تخمدان و بيماری التهابی لگن نیز می توانند از دیگر علت های هیسترکتومی باشند.

اما طبق مطالعات انجام شده ليوميوماي رحمي رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

 

هیسترکتومی لاپاراسکوپی
هیسترکتومی لاپاراسکوپی

 

تکنیک های جراحی هیسترکتومی

روش های مختلفی برای انجام جراحی هیسترکتومی وجود دارد.

در حالت کلی تکنیک های جراحی هیسترکتومی عبارتند از:

هیسترکتومی آبدومینال یا باز: یکی از شیوه های متداول جراحی هیسترکتومی، هیسترکتومی آبدومینال یا شکمی است. در هیسترکتومی از راه شکم، برش 5 تا 7 اینچی روی شکم ایجاد می شود و سپس رحم خارج می شود. یکی از عوارض هیسترکتومی به روش شکمی ایجاد اسکار بعد از جراحی به ویژه در افراد چاق است.

هیسترکتومی واژینال: در هیسترکتومی واژینال نیازی به ایجاد برش شکمی نیست و رحم از طریق واژن خارج می شود. از این رو، این روش عوارض کمتری را نسبت به هیسترکتومی شکمی دارد.

هیسترکتومی لاپاراسکوپی: یکی از روش های نسبتا جدید هیسترکتومی لاپاراسکوپی است که نیازی به برش و باز کردن شکم ندارد. این نوع جراحی به کمک یک دستگاه به نام لاپاراسکوپ انجام می شود. در این روش رحم از طریق برش های ایجاد شده کوچک در ناحیه شکم برداشته می شود. هیسترکتومی لاپاراسکوپ در مقایسه با سایر روش ها مزایای بسیار زیادی را برای بیمار در پی دارد. در این روش شوک سپتیک و عفونت بعد از جراحی نسبت به روش باز و واژینال کمتر دیده می شود.

البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که روش مناسب برای جراحی تنها توسط جراح تعیین می شود و جراح پس از بررسی شرایط بیمار تکنیک جراحی هیسترکتومی را انتخاب می کند.

 

هیسترکتومی لاپاراسکوپی

همان طور که اشاره کردیم هیسترکتومی لاپاراسکوپی یکی از روش های کم تهاجم برای خارج کردن رحم است. در این روش احتمال خونریزی، عفونت و چسبندگی بعد از جراحی به میزان قابل توجهی کم می شود.

هیسترکتومی لاپاراسکوپی تحت بیهوشی و در بیمارستان انجام می شود. پس از بیهوشی درون شکم بیمار با گاز دی اکسید کربن پر می شود و سپس جراح با ایجاد برش های کوچک در ناحیه شکم، لاپاراسکوپ را وارد شکم می کند. جراح در این روش با مشاهده وضعیت بدن بیمار در مانیتور، عمل را انجام می دهد. رحم جدا شده از در این روش می تواند از دو طریق زیر از بدن بیمار خارج شود:

 • از طریق واژن
 • رحم به تکه های کوچک تقسیم شده و از شکم خارج شود 

 

مزایای هیسترکتومی لاپاراسکوپی

هیسترکتومی لاپاراسکوپی نسبت به سایر روش ها دارای مزایای بسیار زیادی است. یکی از مهم ترین مزایای این روش امکان بهبودی سریع پس از جراحی است. از طرف دیگر مدت زمان بستری در بیمارستان در مقایسه با روش های دیگر مانند هیسترکتومی شکمی کوتاه تر است به همین دلیل خطر بروز ترمبوآمبولی کمتر است. همچنین در اغلب موارد بیمار پس از سه الی چهار هفته با صلاحدید پزشک می تواند به روال عادی زندگی خود بازگردد.

یکی دیگر از مزایای هیسترکتومی لاپاراسکوپی این است که بیمار درد و جراحت کمتری را نسبت به سایر روش ها تجربه می کند.

 

مدت زمان جراحی هیسترکتومی لاپاراسکوپی

این جراحی به طور میانگین 60-90 دقیقه طول می کشد. به دنبال آن بیمار عموما 2 الی 3 ساعت در اتاق ریکاوری خواهد بود. زمان ترخیص از بیمارستان بستگی به شرایط بیمار و نظر جراح دارد.

 

هزینه هیسترکتومی لاپاراسکوپی

هزینه جراحی هیسترکتومی به روش لاپاراسکوپی به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. برخی از این موارد عبارتند از:

 • تجهیزات مصرفی حین عمل
 • تعداد روزهای بستری در بیمارستان
 • خدمات پاراکلینیکی مانند تصویربرداری

به همین خاطر تعرفه هیسترکتومی لاپاراسکوپی برای هر فرد متفاوت از فرد دیگر است و نمی توان یک قیمت قطعی تعیین کرد.

Dr. Mania Kaveh
© Copyright 2019. All rights reserved.
iMads Co.