نحوه انجام لاپاراسکوپی رحم

کاربرد لاپاراسکوپی در بیماری های زنان

کاربرد لاپاراسکوپی در بیماری های زنان

لاپاراسکوپی یک روش جدید برای تشخیص و درمان بیماری های زنان است. یکی از مهمترین کاربردهای لاپاراسکوپی بررسی و درمان مشکلات مربوط به رحم و تخمدان است. اگرچه توضیحات لازم توسط پزشک متخصص به بیماران کاندید لاپاراسکوپی داده میشود، اما با توجه به اهمیت موضوع بر آن شدیم در این مقاله به برخی از سوالات رایج در این حوزه پاسخ دهیم. در ادامه با ما همراه باشید.


لاپاراسکوپی رحم

لاپاراسکوپی

 

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی یکی از تکنیکهای جراحی است که با دو هدف درمان و تشخیص بیماری های زنان انجام میشود.

با توجه به این که برای اجرای این عمل نیازی به ایجاد برشهای بزرگ روی شکم نیست، لاپاراسکوپی به عنوان روش کم تهاجمی شناخته میشود.

در لاپاراسکوپی پس از ایجاد یک برش کوچک بر روی جدار شکم با استفاده از یک دوربین داخل حفره شکم برای تشخیص و درمان بیماری های زنان بررسی می کند. تصاویر داخل شکم و لگن بر روی مانیتور قابل مشاهده است.

 

کاربرد لاپاراسکوپی رحم

عمل لاپاراسکوپی برای درمان و تشخیص مشکلات رحم و تخمدان مانند بیماری های ناباروری، چسبندگی های لگنی، فیبروم رحمی، حاملگی خارج رحمی و دردهای لگنی، کیست و تومور تخمدان، بستن لوله های فالوپ، افتادگی رحم و حذف چسبندگی می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

 

مراقبت های پیش از لاپاراسکوپی

پیش از انجام لاپاراسکوپی دستورات لازم توسط پزشک به بیمار داده خواهد شد. اما به طور کلی آمادگی پیش از لاپاراسکوپی شامل موارد زیر است:
- بیمار روز قبل از عمل استحمام کند.
- 12 ساعت قبل از لاپاراسکوپی از خوردن غذا و نوشیدن مایعات اجتناب شود.
-در صورتی که بیمار داروی خاصی مصرف میکند به پزشک خود اطلاع دهد.
- دوره قاعدگی بیمار به اتمام رسیده باشد.

 

عوارض لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی نیز مانند سایر عمل ها می تواند با عوارض قابل پیش بینی همراه باشد. عفونت های مثانه و آسیب های پوستی از عوارض این عمل است. مشکلات دیگری که بعد از لاپاراسکوپی می تواند پیش بیاید عبارتند از:
- درد شدید در ناحیه شکم
- تهوع و استفراغ
- خونریزی در محل برش جراحی
- ایجاد مشکلات ادراری
- بروز واکنش های آلرژیک
البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که مهارت و تجربه جراح در کاهش عوارض بعد از عمل بسیار موثر است. از این رو باید لاپاراسکوپی توسط پزشک و حاذق انجام شود.

 

زمان ترخیص از بیمارستان پس از لاپاراسکوپی

 

درمان مشکلات رحم و تخمدان با لاپاراسکوپی
درمان مشکلات رحم و تخمدان با لاپاراسکوپی

 

با توجه به نوع عمل جراحی زمان ترخیص بیمار می تواند متغیر باشد. در حالت کلی تا زمانی که بیمار به تنهایی قادر به ادرار کردن نباشد، باید در بیمارستان بماند. در برخی موارد ممکن است بیمار تنها چند ساعت پس از لاپاراسکوپی از بیمارستان مرخص شود.

 

 

پاسخ به برخی از سوالات رایج

دکتر مانیا کاوه متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ لاپاراسکوپی پیشرفته و هیستروسکوپی به سوالات متداول بیماران درباره لاپاراسکوپی پاسخ میدهد.

 

آیا لاپاراسکوپی درد دارد؟

پس از عمل بیمار ممکن است در ناحیه برش احساس درد جزئی داشته باشد. برای کاهش درد در دو روز اول پس از جراحی، پزشک داروهای مسکن برای بیمار تجویز می کند.

 

اولین پریود پس از لاپاراسکوپی چه زمانی است؟

در اغلب موارد اولین پریود پس از لاپاراسکوپی با تاخیر همراه است.

 

آیا خونریزی واژینال پس از لاپاراسکوپی رحم خطرناک است؟

پس از جراحی تا چند روز، خونریزی خفیف واژینال طبیعی است. اما در صورتی که مقدار خونریزی زیاد باشد بیمار باید پزشک معالج خود را در جریان بگذارد.

 

مدت زمان عمل لاپاراسکوپی رحم چقدر است؟

با توجه به شرایط بیمار و نوع عمل جراحی، مدت زمان لاپاراسکوپی بین نیم ساعت تا چند ساعت میتواند متغیر باشد.

 

آیا همه افراد میتوانند این عمل را انجام دهند؟

نخیر. بیمارانی که از نظر قلبی و ریوی دچار مشکل هستند و یا بیماریهای خاص دارند باید کاملا ارزیابی شوند. در صورت عدم وجود مشکل لاپاراسکوپی برای آنها انجام میشود.

Dr. Mania Kaveh
© Copyright 2019. All rights reserved.
iMads Co.