عفونت مکرر واژن

علت عفونت مکرر واژن

عفونت واژن یکی از شایع ترین مشکلاتی است که بیشتر زنان تجربه آن را داشته اند. در برخی موارد، تکرار عفونت باعث درد و مشکلات بیشتر می شود. با شناسایی انواع عفونت های ایجاد شده در واژن، می توان بهترین گزینه درمانی را انتخاب کرد. از طرفی شناخت علت عفونت مکرر واژن منجر به شناخت راه های پیشگیری از ایجاد عفونت خواهد شد. در این مقاله قصد داریم به بررسی علت عفونت مکرر واژن، علائم، انواع و روش های تشخیص و درمان عفونت واژن بپردازیم. برای آشنایی بیشتر با روش های پیشگیری از این مشکل تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

 

عفونت مکرر واژن چیست؟

از ناخوشایندترین مشکلاتی که زنان با آن مواجه می شوند، عفونت مکرر واژن است. عفونت واژینال را نمی توان جزو مشکلات و بیماری های جدی و خطرناک به حساب آورد. با مراجعه به موقع به متخصص زنان می توان با استفاده از روش های مختلف اقدام به درمان آن کرد. با توجه به یافته های دانشمندان، عفونت واژن در دوران باروری مشاهده می شود. دوران باروری از دوره بلوغ آغاز می شود و در دوره یائسگی پایان می یابد. تجربه 1 یا 2 بار عفونت در این دوران، طبیعی است؛ ولی عفونت مکرر واژن، نیاز به درمان و مراقبت های اصولی دارد.

 

شایع ترین علائم عفونت واژن

عفونت واژینال دارای یک علامت یا ترکیبی از علائم متعدد است که باعث آزار فرد می شود. بسته به میزان عفونت ایجاد شده، تعداد علائم کمتر یا بیشتر می شوند. در ادامه به شایع ترین علائم عفونت واژن می پردازیم.

 • ایجاد التهاب و تورم پوستی در نواحی خارجی و داخلی ناحیه تناسلی
 • تغییر یافتن رنگ ترشحات واژن
 • افزایش میزان ترشحات واژن
 • احساس سوزش یا خارش
 • لکه بینی و خونریزی واژن در زمان رابطه جنسی
 • داشتن یک رابطه جنسی دردناک

 عفونت مکرر واژنعفونت مکرر واژن

انواع عفونت واژن

انواع عفونت واژن در سه گروه باکتریایی، قارچی و انگلی دسته بندی می شوند. هر یک از این نوع عفونت ها، ویژگی ها و علائم به خصوصی می توانند داشته باشند. در ادامه به بررسی انواع عفونت واژن می پردازیم.

عفونت باکتریایی
عفونت باکتریایی از راه های مختلف و تماس های آلوده، وارد بدن و واژن می شود. نسبت به میزان باکتری وارد شده به بدن، عفونت باکتریایی می تواند خفیف یا شدید باشد. از علائم ظاهری این نوع عفونت می توان به ترشحات سفید، خاکستری یا سبزرنگ با غلظت کم و انتشار بویی شبیه به ماهی اشاره داشت.

عفونت قارچی
عفونت قارچی با عنوان شایع ترین انواع عفونت های واژینال شناخته می شود. به طور طبیعی، میزانی از قارچ ها و باکتری ها وجود دارند که نقش محافظتی ایفا می کنند. کاهش یا ایجاد تغییرات در میزان این قارچ ها و باکتری ها، ترشحات مخاطی واژن را با اختلال هایی مواجه می کند. از این رو، عفونت قارچی در اثر یک عامل عفونی انتقال پیدا نمی کند. ترشح های سفیدرنگ، غلیظ و تکه تکه شده از علائم این نوع عفونت واژنی هستند.

عفونت انگلی
وجود نوعی انگل تک سلولی باعث بروز عفونت انگلی در واژن می شود. ماهیت اصلی این انگل در ناحیه تناسلی وجود ندارد و از طریق انتقال بیرونی و تماس با محیط آلوده ایجاد می شود. از بارزترین علائم عفونت انگلی، ترشحات خیلی زیاد به رنگ سبز و خاکستری و شبیه به کف و همچنین انتشار بوی بسیار بد هستند.

 

علت عفونت مکرر واژن

دلایل مختلفی باعث بروز انواع عفونت واژن و همچنین تکرار آن در دوره های متعدد می شوند. در ادامه اشاره ای به مهم ترین دلایل عفونت مکرر واژن خواهیم داشت.

 • مصرف برخی از آنتی بیوتیک ها
 • استفاده از مکان های عمومی مانند استخر و سرویس بهداشتی
 • داشتن رابطه جنسی
 • تغییر سطح هورمون های زنانه
 • مبتلا بودن به بیماری دیابت
 • استفاده از دوش واژینال
 • بارداری
 • مصرف قرص های ضد بارداری
 • لباس زیر زنانه تولید شده از مواد شیمیایی

 

نحوه تشخیص عفونت واژن

پس از مراجعه به متخصص زنان، معاینات فیزیکی لازم توسط پزشک انجام می شود. در معاینات فیزیکی از ابزاری به نام اسپکولوم برای باز نگه داشتن دهانه واژن استفاده می کنند. در این صورت پزشک می تواند داخل ناحیه تناسلی را به راحتی مشاهده کند. برای بررسی های بیشتر و دقیق تر، نمونه ای از بافت عفونی را جدا می کنند و به آزمایشگاه می فرستند. در برخی مواقع انجام آزمایش ادرار نیز برای تشخیص بهتر بیماری، لازم است. نتایج حاصل از نمونه برداری و آزمایش ها، نوع و میزان عفونت را تعیین می کنند.

 

روش های درمان عفونت واژن

پس از تشخیص نوع عفونت و میزان آن، روش درمانی مناسبی برای جلوگیری از ایجاد دوباره آن در نظر گرفته می شود. مهم ترین روش های درمان عفونت واژن دارو درمانی و لیزر درمانی هستند که در این بخش بیشتر با آن ها آشنا خواهیم شد.

دارو درمانی
برای عفونت های خفیف با علائم جزئی، پزشک متخصص از روش دارو درمانی استفاده می کند. تجویز آنتی بیوتیک ها بهترین گزینه برای درمان عفونت های ایجاد شده هستند. درمان های موضعی واژینال نیز از جمله داروهایی هستند که در کنار داروهای خوراکی تجویز می شوند و تاثیر مطلوبی در رفع عفونت واژن دارند.

لیزر درمانی
افرادی که از عفونت مکرر واژن رنج می برند و مصرف دارو در قطع یا کاهش عفونت تاثیر مفیدی ندارد، لیزر درمانی به عنوان روشی قطعی و سریع عمل می کند. اولین عملکرد لیزر، استریل کامل ناحیه تناسلی به کمک تاباندن پرتوهای پرانرژی است. در گام بعدی، این پرتوها باعث متعادل سازی و رساندن به حد طبیعی باکتری های مفید برای محیط واژن می شود. این روش بدون هیچ نوع درد و خونریزی باعث رفع کامل بوی بد، خارش، سوزش و ترشحات رنگی واژن می شود.

 

روش های پیشگیری از عفونت مکرر واژن

در برخی مواقع با رعایت نکاتی بهداشتی می توان از بروز انواع عفونت های واژن پیشگیری به عمل آورد. از جمله روش های پیشگیری از عفونت مکرر واژن عبارتند از:

 • تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه واژن
 • استفاده نکردن از صابون ها و مواد شوینده شیمیایی و معطر
 • استفاده نکردن از دوش واژینال
 • استفاده از وسایل مراقبتی و بهداشتی در حین داشتن رابطه جنسی مانند کاندوم
 • اجتناب از پوشیدن لباس های زیر نایلونی و تنگ با بافتی شیمیایی
 • انجام تست پاپ اسمیر سالانه یک بار و معاینات لازم

 عفونت مکرر واژنعفونت مکرر واژن

مراجعه به پزشک

در مطالب بالا به بررسی علت عفونت مکرر واژن و همچنین انواع عفونت و روش های درمان آن پرداخته شد. عفونت های واژنی به سه گروه مهم قارچی، باکتریایی و انگلی تقسیم می شود. ترشحات غیر طبیعی، درد، سوزش و خارش از شایع ترین علائم عفونت مکرر واژن محسوب می شوند. برای درمان انواع عفونت ها از دارو و لیزر درمانی استفاده می کنند. دکتر مانیا کاوه متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی تجربه بیشتری در زمینه درمان و جراحی بیماری های زنان دارند. شما می توانید با مراجعه به مطب دکتر مانیا کاوه برای درمان عفونت مکرر واژن اقدام کنید.

Dr. Mania Kaveh
© Copyright 2019. All rights reserved.
iMads Co.