خونریزی غیر طبیعی رحم بعد از یائسگی

خونریزی غیر طبیعی رحم بعد از یائسگی

یکی از مشکلاتی که خانم‌هايي كه در سنين پره منوپوزال هستند ممکن است دچار آن شوند، خونریزی غیر طبیعی رحم بعد از یائسگی است. خونریزي غیر طبیعی رحمی یک نشانه از وجود یک اختلال در سیستم هورمونی یا دستگاه تناسلی زنانه است. به همین دلیل جهت رد كردن ضايعات پيش بدخيمي آندومتر و آندوسرويكس نياز به بررسي‌هاي دقيق است. با توجه به این که ممکن است برخی از زنانی که خونریزی بعد از یائسگی را جدی نگیرند و آن را طبیعی بدانند بر آن شدیم تا در این مقاله به بررسی دقیق علت‌های خونریزی غیر طبیعی رحم بعد از یائسگی بپردازیم. در ادامه با ما در این مقاله همراه باشید.

 

یائسگی چیست؟

یائسگی یک مسئله فیزیولوژیک است که تمام زنان آن را تجربه می‌کنند. با افزایش سن، تخمدان‌ها هورمون کمتری (مخصوصا استروژن) را ترشح می‌کنند. به همین دلیل قاعدگی به تدریج نامنظم می‌شود و در نهایت به طور کامل متوقف می‌شود. در این شرایط یائسگی رخ داده است.

 

خونریزی غیر طبیعی رحم بعد از یائسگی
خونریزی غیر طبیعی رحم بعد از یائسگی

علل خونریزی غیرطبیعی پس از یائسگی

خونریزی بعد از یائسگی به دلایل مختلفی می‌تواند رخ بدهد که برخی از علت‌های رایج عبارتند از:
مصرف داروهای حاوی استروژن: یکی از دلایل خونریزی بعد از یائسگی استفاده از داروهای دارای استروژن است.
آندومتریت: آندومتریت التهاب یا عفونت مخاطی دهانۀ رحم است که می‌تواند منجر به خونریزی غیرطبیعی بعد از یائسگی شود.
پولیپ‌های رحمی: پولیپ رحم یکی از بیماری‌های شایع در میان زنان یائسه است که خونریزی نامنظم تنها علامت در اکثر بیماران مبتلا به پولیپ است.
سرطان اندومتر (رحم): یکی از علت‌های خونریزی بعد از یائسگی می‌تواند سرطان اندومتر باشد. این سرطان در رحم ایجاد می‌شود و در صورتی که در مراحل اولیه تشخیص داده شود قابل درمان است.
هایپرپلازی آندومتر: در صورتی که آندومتر بیش از اندازه ضخیم شود یا رشد بیش از حد داشته باشد هایپرپلازی آندومتر رخ می‌دهد. یکی از علائم این بیماری خونریزی غیر طبیعی است.

 

درمان خونریزی غیرطبیعی بعد از یائسگی

درمان خونریزی غیرطبیعی بعد از یائسگی بستگی به علت و مقدار خونریزی دارد. نکته قابل توجه این است که زنان یائسه باید خونریزی غیرطبیعی را جدی بگیرند و نسبت به درمان آن اقدام کنند. پزشک متخصص زنان و زایمان پس از بررسی‌های لازم و تشخیص علت خونریزی گزینه درمانی مناسب را اتخاذ خواهد کرد. معاینه لگنی، پاپ اسمیر، سونوگرافی ترانس واژینال و هیستروسکوپی از جمله روش‌هایی است که پزشک ممکن است برای تشخیص علت خونریزی غیر طبیعی بعد از یائسگی استفاده کند.

زنانی که دچار خونریزی غیرطبیعی بعد از یائسگی شده‌اند بهتر است توجه داشته باشند که درمان‌های زیادی برای خونریزی بعد از یائسگی وجود دارد. پولیپ‌ها و فیبروئید‌های رحمی با جراحی قابل درمان است. عفونت‌ها نیز با آنتی‌بیوتیك درمان می‌شود و برای ترمیم بافت‌های رحم از استروژن كمك گرفته می‌شود. اما هر گونه تاخیر در اقدام به درمان می‌تواند پروسه بهبودی را طولانی کند و عوارض بسیار جدی را برای بیمار به همراه داشته باشد.

 

آیا تمام خونریزی‌های بعد از یائسگی خطرناک است؟

خونریزی بعد از یائسگی یکی از مواردی است که باید جدی گرفته شود و به پزشک اطلاع داده شود. زنان یائسه باید نسبت به هر خونریزی غیر طبیعی هوشیار باشند و نسبت به درمان آن اقدام کنند زیرا خونریزی می‌تواند علامتی از یک بیماری مهم باشد.

 

خونریزی غیر طبیعی رحم بعد از یائسگی
خونریزی غیر طبیعی رحم بعد از یائسگی

درمان خونریزی رحم بعد از یائسگی با گیاهان دارویی امکان پذیر است؟

برخی از افراد برای درمان مشکلات خود به سراغ گیاهان دارویی می‌روند که اثر بخشی آن‌ها توسط پزشکان تایید نشده است. خونریزی بعد از یائسگی یکی از مواردی است که باید به شدت جدی گرفته شود و برای درمان به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کرد. بنابراین هیچ گونه گیاه دارویی را نمی‌توان جایگزین درمان اصلی کرد.

 

آیا خونریزی قبل از یائسگی نیز خطرناک است؟

همان طور که اشاره کردیم هرگونه خونریزی غیرطبیعی نیازمند پیگیری است. اگر چه در دوران قبل از یائسگی، قاعدگی نامنظم می‌شود و ممکن است زنانی که در آستانه یائسگی قرار دارند خونریزی غیر طبیعی را تجربه کنند. اما این خونریزی‌ها در صورتی که سنگین باشد، بیش از حد نرمال باشد، بیش از سه هفته یک بار اتفاق بیافتد، بعد از نزدیکی و یا بین پریود‌ها اتفاق بیافتد باید جهت درمان به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه شود.

 

سخن نهایی

درمان خونریزی غیر طبیعی بعد از یائسگی به علت خونریزی بستگی دارد. در برخی موارد، ممکن است این خونریزی‌ها علائم یک بیماری جدی باشند. به همین دلیل هرگونه خونریزی بعد از یائسگی باید جدی گرفته شود. در صورتی که یائسه شده‌اید و خونریزی دارید می‌توانید به صورت حضوری به مطب دکتر مانیا کاوه متخصص زنان و زایمان. فلوشیپ لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی زنان در تهران مراجعه کنید.

Dr. Mania Kaveh
© Copyright 2019. All rights reserved.
iMads Co.